

Jak se dá potáhnout knoflík?
Za starých časů se knoflíky potahovaly pěkně ručně. Prostě jste vzali knoflík, kolečko látky, jehlu a nit a dali se do práce. Kolečko jste připlácli na knoflík a jeho obvod jste násilím cpali naopak pod knoflík, kde jste se ho potom jehlou a nití snažili dostat do správné formy, aby se nikde nic neboudlilo, příliš neřasilo nebo nevolnilo. Učila se to ve škole každá švadlena a křejčová a dle toho, co od lidí slýchám na výstavách to byla veeelmi oblíbená práce. Každý na ní vzpomíná s láskou. Ironicky, jak jinak.
Abych byla upřímná, v životě jsem tenhle způsob potahování knoflíků nepoužila. Nemám proč. Zvažovala jsem sice, že kvůli tomuhle článku to otestuju, změřím čas a všechno pěkně zdokumentuju, abych mohla použít autentické fotky, ale vzhledem k tomu, že mám namožený prst na ruce takovým způsobem, že si to vyžádalo tejp, rozhodla jsem se nemučit a fotky si prostě někde zapůjčit.
Zdroj: http://wastelandrangers.blogspot.com/2013/11/jak-vyrobit-potahovane-knofliky-how-to.html
Na fotkách vidíte vložení terčíku, jako základu, na místo knoflíku, který bychom nejspíš použili dnes. Tento způsob potahování je i dnes využíván a to především při tvorbě historických kostýmů, kde chce mít autor opravdu vše podle dobových postupů a ne ošizené. Pro naše potřeby je to ovšem příliš zdlouhavé a náročné.
Později přišlo na řadu potahování knoflíků lisem. Lis měla velká část krejčových a především každý čalouník. Krejčové využívaly menší průměry knoflíků především na svatební šaty, zatímco čalouníci měli povětšinou větší průměry, na čalouněné knoflíky na sedačky a křesla. Obě povolání často nabízela službu potažení knoflíků, takže člověk zaběhl se svojí látkou, vybral si velikost a za pár dní si svoje knoflíky odnášel domů.
Lis může být vřetenový nebo pákový.
Zdroj: http://knofliky-divisek.eshop-zdarma.cz/index.php?s=product&id=22 Zdroj: https://www.sici-centrum.cz/lis-na-potahovani-knofiku-lh90
Investice do lisu je poměrně nákladná věc a vyplatí se Vám v případě, že budete vyrábět opravdu hodně, hodně, hodně knoflíků, nebo v případě, že plánujete potahovat knoflíky těžkými materiály. Lis samotný ovšem nestačí, k lisu potřebujte matice různých velikostí, abyste dosáhli kýžené velikosti knoflíku. Cena jedné matice se pohybuje okolo 2 000,- Kč. A ani to není všechno. K lisu potřebujete i vysekávačku, jelikož knoflíky potažené lisem musí mít přesně připravené kolečko z látky. Můžete ho určitě ustřihnout nůžkami, ale práce Vám půjde velmi pomalu od ruky. No a nakonec musíte zakoupit komponenty knoflíků.
Většina těchto investic odpadá u našich butonků. Protože na butonky Vám stačí formička dané velikosti, v ceně od 35 - 70 Kč, komponenty knoflíků (s očkem nebo bez očka), kousek látky a nůžky. Vyzkoušela jsem za Vás, že potažení jednoho knoflíku trvá necelou minutu. Možná Vám to ze začátku půjde trochu pomaleji, ale brzy se do toho dostanete a možná dokonce trhnete můj rekord.
S našimi butonky tak zpracujete i ty nejmenší zbytky látek a vytvoříte z nich něco krásného. Ať už to bude knoflík, nebo třebas šperk. A všechno s minimálním nákladem! Pokud vezmeme nejmenší náušnice a budeme tvořit, řekněme, 10 párů náušnic (a lepit je na silikonové puzetky), dostaneme se na 15,50 Kč za pár a pokud započítám i lepidlo, jsme na 20,50 Kč a lepidlo Vám ještě zbyde na další tvoření. A to je hodně príma, ne?
Jelikož jsem se hodně rozepsala a nechci Vás nudit, nechám si do příštího článku proč nejde kombinovat butonky do lisu a butonky do silikonových formiček. Tak se můžete těšit ;)
Martina