Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
Novinky
29.01.2018
Dovolená
  5.2. - 9.2. máme DOVOLENOU V tomto týdnu budou objednávky přijímány, ale nebudou odesílány. Všechny ojednávky budou odeslány v nejbližším možném... číst celé
27.11.2017
Kreativní Plzeň
  Již v pátek se na Vás těšíme v Plzni, v hale TJ lokomotiva. V pátek můžete dorazit od 12:00 do 19:00 a v sobotu od 9:00 do 18:00. Vstupné za lidovýc... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
Jak to tu teď vypadá?
06.04.2020
Jak to tu teď vypadá?
Jak teď vlastně funguju? Jak pracuju v nouzovém režimu? A kdy dostanete svojí objednávku? číst celé
Jak se dá potáhnout knoflík?
16.04.2019
Jak se dá potáhnout knoflík?
Jak se vlastně vyrábí potahované knoflíky? Kolik způsobů potažení existuje? Jak správně potáhnout knoflík? O tom všem Vám dneska něco málo povím. číst celé
Kreativní Dubeč - jaro 2019
28.03.2019
Kreativní Dubeč - jaro 2019
I letos na jaře se uvidíme v Dubči! číst celé
Zobrazit všechny články

         

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Jak se dá potáhnout knoflík?
16.04.2019
Komentáře (1)

Jak se dá potáhnout knoflík?

 Za starých časů se knoflíky potahovaly pěkně ručně. Prostě jste vzali knoflík, kolečko látky, jehlu a nit a dali se do práce. Kolečko jste připlácli na knoflík a jeho obvod jste násilím cpali naopak pod knoflík, kde jste se ho potom jehlou a nití snažili dostat do správné formy, aby se nikde nic neboudlilo, příliš neřasilo nebo nevolnilo. Učila se to ve škole každá švadlena a křejčová a dle toho, co od lidí slýchám na výstavách to byla veeelmi oblíbená práce. Každý na ní vzpomíná s láskou. Ironicky, jak jinak. 

 Abych byla upřímná, v životě jsem tenhle způsob potahování knoflíků nepoužila. Nemám proč. Zvažovala jsem sice, že kvůli tomuhle článku to otestuju, změřím čas a všechno pěkně zdokumentuju, abych mohla použít autentické fotky, ale vzhledem k tomu, že mám namožený prst na ruce takovým způsobem, že si to vyžádalo tejp, rozhodla jsem se nemučit a fotky si prostě někde zapůjčit.

Příprava     Vložení terčíku 

Šití     Hotovo

Zdroj: http://wastelandrangers.blogspot.com/2013/11/jak-vyrobit-potahovane-knofliky-how-to.html

 Na fotkách vidíte vložení terčíku, jako základu, na místo knoflíku, který bychom nejspíš použili dnes. Tento způsob potahování je i dnes využíván a to především při tvorbě historických kostýmů, kde chce mít autor opravdu vše podle dobových postupů a ne ošizené. Pro naše potřeby je to ovšem příliš zdlouhavé a náročné.

 Později přišlo na řadu potahování knoflíků lisem. Lis měla velká část krejčových a především každý čalouník. Krejčové využívaly menší průměry knoflíků především na svatební šaty, zatímco čalouníci měli povětšinou větší průměry, na čalouněné knoflíky na sedačky a křesla. Obě povolání často nabízela službu potažení knoflíků, takže člověk zaběhl se svojí látkou, vybral si velikost a za pár dní si svoje knoflíky odnášel domů.

Lis může být vřetenový nebo pákový. 

Vřetenový lis Pákový lis

Zdroj: http://knofliky-divisek.eshop-zdarma.cz/index.php?s=product&id=22      Zdroj: https://www.sici-centrum.cz/lis-na-potahovani-knofiku-lh90

 Investice do lisu je poměrně nákladná věc a vyplatí se Vám v případě, že budete vyrábět opravdu hodně, hodně, hodně knoflíků, nebo v případě, že plánujete potahovat knoflíky těžkými materiály. Lis samotný ovšem nestačí, k lisu potřebujte matice různých velikostí, abyste dosáhli kýžené velikosti knoflíku. Cena jedné matice se pohybuje okolo 2 000,- Kč. A ani to není všechno. K lisu potřebujete i vysekávačku, jelikož knoflíky potažené lisem musí mít přesně připravené kolečko z látky. Můžete ho určitě ustřihnout nůžkami, ale práce Vám půjde velmi pomalu od ruky. No a nakonec musíte zakoupit komponenty knoflíků.

 Většina  těchto investic odpadá u našich butonků. Protože na butonky Vám stačí formička dané velikosti, v ceně od 35 - 70 Kč, komponenty knoflíků (s očkem nebo bez očka), kousek látky a nůžky. Vyzkoušela jsem za Vás, že potažení jednoho knoflíku trvá necelou minutu. Možná Vám to ze začátku půjde trochu pomaleji, ale brzy se do toho dostanete a možná dokonce trhnete můj rekord.

 S našimi butonky tak zpracujete i ty nejmenší zbytky látek a vytvoříte z nich něco krásného. Ať už to bude knoflík, nebo třebas šperk. A všechno s minimálním nákladem! Pokud vezmeme nejmenší náušnice a budeme tvořit, řekněme, 10 párů náušnic (a lepit je na silikonové puzetky), dostaneme se na 15,50 Kč za pár a pokud započítám i lepidlo, jsme na 20,50 Kč a lepidlo Vám ještě zbyde na další tvoření. A to je hodně príma, ne?

Pár náušniček ve velikosti 12 mm     12 mm připravené k lepení

 Jelikož jsem se hodně rozepsala a nechci Vás nudit, nechám si do  příštího článku proč nejde kombinovat butonky do lisu a butonky do silikonových formiček. Tak se můžete těšit ;)

 

Martina

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz